Fotodilema - David Kolba Photography Fotodilema Actual www Contact Fotodilema Schweizer 269 CB
 Andamánské ostrovy
 JIŽNÍ INDIE - 2004
 PHOTOGRAPHY - FINE ART Články
Articles PHOTOGRAPHY - FINE ART
Andaman and Nicobar islands - Andamánské ostrovy - 2006

Marco Polo třinácté století - "Ti lidé nemají krále a jsou to pohani, kteří nejsou o nic lepší, než divoká zvěř. Všichni lidé nea ostrově Angamanian mají hlavy jako psi...jsou krutí a snědí každého, na koho narazí". Dnes je prokázáno, že se nic podobného na Andamanských ostrovech nedělo. V osmnáctém a devatenáctém století byli Andamány objeveny misionáří a obchodníky. Často však byli odrazeni nemocemi a nedostatkem vody a potravin. V roce 1977 se stal přístav na Jižním Andamánu místem pro trestaneckou kolonii, dnešní Port Blair. Byli sem deportováni hlavně političtí vězni. V té době vládli Indii a těmto ostrovům britové. Mnoho lidí zahynulo ve věznici a při střetech s domorodci v pralesích. V roce 1864 byl počet trestanců na Jižním andamánu již 3000. Začala se stavět nová věznice, ze které je v současné době muzeum. V roce 1919 byla trestanecká kolonie brity zavřena a za druhé světové války okupovali ostrovy Japonci, kteří mučily a povraždily mnoho domorodců, podezřelých s kolaborace s Brity. Pochybuji, že tito domoprodci mohli mít nějakou představu o válce, která se jich naprosto netýkala. dokonce bombardovali kmen Džaravů.Po válce začali zemi kolonizovat uprchlíci z Bengálska a Bangladéše, převážně hinduisté z nižších kast.Od roku 1951 vzrostla populace desetkrát. Nové obyvatelstvo převážilo početně původní obyvatele, kterých je dnes asi jen půl procenta. Kontakt mezi současnými a původními obyvateli je dnes omezený a často ne moc přátelský.

(článek ještě není dokončen)



JIŽNÍ INDIE - 2004

Hampi (Vidžajanagar) – Přesto, že je dnes tato malá vesnice už velmi vyhledávaná turisty, zachovává si Indickou exotiku se vším všudy. Chrámy, obřady, trhy, lidé, typicky Indický venkovský život, který tu zřejmě plyne a výrazně se nemění stále stejně po staletí.
Do Hampi se sjíždí za boulderingem spousta lezců z celého světa včetně těch nejzvučnějších jmen. Působí tu např.Chris Sharma, nebo Kurt Albert, kterého jsme také potkali.
Je to ideální místo pro ty, jenž hledají nové směry a cesty ve skalách, nebo také výborný trénink pro ambiciózní lezce místo umělé stěny v zimním období. Ve skalách rozhodně není přelidněno, naopak si odpočinete od všudypřítomného chaosu a hluku Indických měst a vesnic. Okolní krajina poskytuje desítky kilometrů plochy poseté žulovými balvany nejrůznějších tvarů a velikostí. Poušť je vyprahlá, sem tam nějaká dřevina či kaktus. Občas narazíte na zbytky starého chrámu. Lézt se dá ovšem pouze brzy ráno, když ještě není horko a v podvečer s nádherným západem slunce, který vrhá poslední zbytky světla na kokosové háje a rýžová pole.
Přes den lenošit, nebo vyjít za památkami z 15.stol., kdy bylo město Vidžajanagar na vrcholu své slávy. Pro osvěžení si dejte čerstvé kokosové mléko, nebo šťávu z banánu, ananasu, pomeranče a jiných tropických plodů. Pozor na všudypřítomné opice, můžou vám ukrást něco z batohu a už to nikdy nespatříte.V případě peněženky je to nemilá záležitost. Setkat se zde můžete i s kobrou. Taky by se tu měl pohybovat nějaký druh leoparda, ale na toho narazíte asi jen velmi vzácně. Od prosince do konce února je asi nejlepší čas na návštěvu Jižní Indie. Není ještě tak extrémní horko a rozhodně nezaprší. Takže pláštěnku a gore-texovou bundu nechte doma.
Od balvanů kolem města pokud vím neexistuje průvodce. Myslím, že by ani nemělo smysl, kdyby existoval. Na své si tu přijde jak začátečník, tak špičkový lezec.
Ubytování je všude ve městě, ale pokud chcete klid, je nejlepší se vydat za řeku Tungabhadru, kde vás ochotně převezou za poplatek zhruba 5-10 Rs,- šlachovití převozníci na kulatém člunu. Poplatek se samozřejmě mění z nejrůznějších důvodů, např. máte batoh, nebo jste noví a vykulení, v tom případě je převoz pochopitelně dražší.
Ceny ubytování se pohybují zhruba 100 – 200 Rs,- za noc (bungalov pro 2 osoby). Stále se zdražuje.
Přeji příjemný pobyt a spoustu zážitků v pozoruhodné krajině exotické Indie.

(Publikováno v časopise EVEREST - jaro 2005)

   
TOP

pocítadlo.abz.cz
| David Kolba photography | © 2019 | | mapa serveru |